Bitcoin
$ 8,905.2
Bitcoin
$ 8,905.2
Bitcoin
$ 8,905.2

Thodex Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?  Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Todex Bitcoin sanal bir para birimi olduğu için saklanması işleminde de sanal cüzdanlar kullanılmaktadır. Bu sanal cüzdanların çalışma mantığı şu şekildedir. Cüzdan denilince bildiğimiz fiziksel cüzdanlar aklımıza gelmemelidir. Todeks Bitcoin cüzdanı iki farklı şekilde alfanümerik karakter diziliminin arda arda getirilmesi ile oluşmaktadır. Bu dizilim adresleri 26-35 karakter arasında olabilmektedir. Verilen bu adreslerden birincisi sizin ‘’wallet adress’’ olarak bildiğiniz alım ve gönderim işlemi yapmanız esnasında kullanacağınız adresinizdir. Yani bir kişi size Bitcoin göndermek isterse bu BTC adresinizi girmesi yeterli olacaktır. Diğer adresiniz ise ‘’private key’’ olarak bilinen gizli anahtarınızın yazılı olduğu alfanümerik dizilimdir. Bu gizli anahtarının kimse tarafından bilenmemesi gerekmektedir. Bu adresin başkalarının eline geçmedi dahilinde bütün kripto paralarınız o kişinin olabilir. Günümüzde kripto para alım ve satımı yaptığımız borsalardaki cüzdanlarımızın private keyleri borsa yöneticilerinde olduğu için tamamen güvende olmayıp, internet erişi içerisinde bulunmasından dolayı soğuk cüzdan olarak kabul edilmemektedir. Soğuk cüzdan dış ortam ile hiçbir bağlantısı bulunmayan, internet erişimi olmayan cüzdanlara verilen addır.

Todex Bitcoin Soğuk Cüzdan Çeşitleri Nelerdir? 

Todeks Bitcoin sanal parasının saklanabilmesi için cüzdanlara gereksinim vardır. Bu cüzdanların internet ağı ile erişimi olmayan bir yöntem ile saklanması ile soğuk cüzdanlar elde edilmektedir. En çok kullanılan ve ücretsiz bir şekilde elde edilebilen soğuk cüzdan çeşidi kâğıt bitcoin cüzdanlarıdır. İnternet ağı üzerinden yeni oluşturulan bir Bitcoin adresinin wallet adress ve private key kısımlarının bir yere not edilmesi ve internet ile erişiminin engellenmesi sonucu elde edilmektedir. Ancak bu yöntemin dezavantajı kâğıdın ya da not edilen bilgilerin kaybedilmesi bütün bitcoinin kaybedilmesine yol açacaktır. Bu yüzden korunaklı ve güvenli bir yerde saklanması büyük önem arz etmektedir. 

Diğer bir soğuk cüzdan çeşidi ise donanımsal cüzdanlardır. Yani bir USB bellek tarzında olan, sadece bilgisayara takıldığında erişimi bulunan ve çıkarıldığında internet ile erişimi tamamen engellenen bir fiziksel cüzdandır. Piyasada bu konuda kaliteli ve yüksek güvenlikli cüzdanları ile öne çıkan Ledger Nano ve Trezor firmasında ait fiziksel cüzdanlardır. Bu cüzdanlarında kaybedilmesi bitcoinlerin tamamen kaybedilmesine yol açmaktadır.