Ethereum Classic(ETC) Nedir? - Ethereum Classic - Hakkında Her Şey

Ethereum Classic Nedir? Blok zincir teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir platformdur. Merkezi olmayan bir uygulama sağlayarak kullanıcılarına kolaylık sağlar. Ethereum Classic, “Classic Ether / ETC” olarak adlandırılan bir kripto para değeridir. Classic Ether simgesi ETC sembolü altında kripto para alışverişi üzerinde işlem görür. Ethereum Classic’in Ethereum’dan ayrılma süreci 2016’da gerçekleşti. Gönüllü programcılar tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir proje olan ETC, üçüncü parti uygulamalara ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesine izin veren tamamen merkezsiz bir ağ üzerinde çalışır.

Kripto dünyasına yeni giriş yapanlar arasında, neden iki Ethereum olduğu konusunda çok fazla karışıklık oldu. ETC’nin ne olduğunu cevaplamadan önce, Ethereum Classic’in yaratılmasına yol açan olayları bilmek önemlidir. Ethereum’un kurucuları Vitalik Buterin, Gavin Wood ve Jeffrey Wilcke, 2014’te genel, tamamen güvenilir, akıllı bir sözleşme platformu uygulamak isteyen yeni nesil bir blok zincir üzerinde çalışmaya başladı.

Ethereum Tanımı

Ethereum, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları kurup akıllı sözleşmeleri kullanmalarını sağlayan blok zincir teknolojisinde çalışan şeffaf bir blok platformudur. Ethereum da tıpkı Bitcoin gibi merkezsiz yani kontrol edilemiyor. Ancak Bitcoin protokolünün aksine, Ethereum uyarlanabilir (ayrılabilir) ve esnek olacak şekilde tasarlandı. Ethereum platformunda yeni uygulamalar oluşturmak kolaydır ve Homestead sürümü ile artık herkes bu uygulamaları kullanabilir.

İlk başta Ethereum doğdu

Ethereum’u Rus bir programcı olan Vitalik Buterin yaratmıştır. Vitalik, blok teknolojisini erken aşamada fark edip Bitcoin Magazine’i kuran kişidir aynı zamanda. 2013 yılının sonlarında Bitcoin’in yapamadığı işleri yapmak için Ethereum’u kurdu ve Ocak 2014’te Miami, ABD’deki The North American Bitcoin Konferansı’nda resmi olarak Ethereum’u ilan etti. Ethereum sadece şifreleme amacıyla inşa edilmedi. Aynı zamanda Ethereum Platform’unda DApps’i ve akıllı sözleşmeleri kodlayabilir, çalıştırabilir ve yürütebilirsiniz.

Sert Karar: DAO Hard Fork (Sert Çatal)

Ethereum projesinin başlamasından iki yıl sonra, Ethereum topluluğu DAO’yu başlattı. Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş, kısacası DAO, merkezi olmayan kripto projeleri için merkezi olmayan bir girişim sermayesi fonu gibi davranmak üzere inşa edilmiştir. Fikri; hiçbir yönetim kurulu ya da çalışanı olmayan, statüsü bulunmayan bir yerel örgüt oluşturmaktı. Bunun yerine bağımsız aktörleri ana aktörler olarak kullanıyordu. Mayıs 2016’da DAO, gelişimini finanse etmek için bir kalabalık token satışı yaptı. 150 milyon dolarla şimdiye kadar yapılan en büyük ikinci satış oldu. Kısa süre sonra DAO’nun kodundaki bir kusur korsanlar tarafından fark edildi ve DAO’nun fonlarından 50 milyon dolardan fazla boşaltıldı. Talihsiz olay, DAO yatırımcılarını ve Ethereum topluluğunu büyük bir düşüşe sürükledi. Bu olay yaşandığında Ethereum Platformu daha bebeklik dönemindeydi. Ethereum’un değeri haber çıktığında aniden düştü. Korsanlar aslında Ethereum’u değil, DAO kodunu hacklemesine rağmen Ethereum, DAO ile olan ilişkisi nedeniyle bir dönem itibarını ve yüksek piyasa hacmini kaybetti.

Bir örnekle açıklamak gerekirse: Ethereum platformunu internet, DAO’yu da web siteniz gibi düşünün. Web siteniz saldırıya uğradıysa, bu internetin hatalı olduğu anlamına gelmez; Bunun yerine, ana bilgisayarınızda veya web sitenizin kodunda hata var demektir. Ancak web siteniz şimdiye kadar İnternette yaratılan ilklerden biri olsaydı, interneti güvensiz bir yere benzetebilirdiniz. Bu, halkın kripto para birimlerine olan güvenini sarstı. Bu nedenle Ethereum topluluğunun çoğunluğu, Ethereum’a yatırım yapanların maddi kayıp ve itibarını düzeltmesi için “sert çatal” yapmaya karar verdi. Temel çatışma, topluluğun aynı blok zincirinde aynı protokolleri izleyemeyeceğine karar verdiği bir tür ayrılmadır. DAO yatırımcılarının kaybının iadesi için Ethereum blok zincirinde Blok, 192.000’deyken sert bir çatal uygulandı. Sert çatal saldırıya uğrayan işlemi geçersiz kıldı ve bloğun yeni bir sürümü oluşturuldu. Böylece Ethereum platformu “Ethereum Classic” (ETC) ve “Ethereum” (ETH) olmak üzere sert fork sonucu ikiye ayrıldı.

Ethereum Classic nedir?

Ethereum vs Ethereum Classic

Evet. Geldik Ethereum Classic nedir sorumuzun cevabını bulmaya. Sert çatala karşı çıkan kişiler “Ethereum Classic” olarak adlandırılan orijinal zincire sadık kalmaya karar verdiler. Bu yazıyı yazdığımızda Ethereum Classic’in fiyatı 20$ idi. Gelin grafiğe bir göz atalım:

ETC’nin pazar payı şu an 1,9 milyar doları buluyor ve şu anda dünyadaki en pahalı 10ncu kripto para.

Ethereum kurucular Vitalik Buterin ve Gavin Wood dahil tüm Ethereum ağır oyuncuları yeni zincire taşındıkları halde neden eski zincire sadık kalan insanlar var? Bunun cevabı daha felsefi bir soru. Ethereum ve kripto paralar genel olarak piyasaya çıktığında, bunun mali yolsuzluklara karşı bir duruş olması gerekiyordu. Blok zincirin değiştirilemez bir şekilde oluşturulmasının ana felsefesi, sistemin insanoğlunun kaprislerine karşı direnmesiydi. Şimdi ise, değiştirilmemesi gerek bir zincir, değiştiriliyordu.

Bu nedenle, birçok ETC sempatizanı için sert çatal, kripto paraların çıkış felsefesine tersti. Yasaları bir kez delerseniz, hep delinir. Sert çatal ile bir nevi blok zincirin insanoğlunun kaprislerinden etkileneceğini ispatlamış oluyorsun. Ve bu, bir çok “kripto-idealist” için kabul edilemezdi. Grayscale’nin CEO’su Barry Silbert gibi bazı oldukça büyük isimler de bu sebeplerden ötürü ETC’yi destekledi.

Şimdi bütün bunların hepsi kulağa iyi geliyor, ancak Ethereum Classic ile göz ardı edilemeyecek bazı sorunlar da var.

DAO, Ethereum’un platformunda inşa edilen en eski ve en büyük uygulamalardan biridir. İlkeler gereği sert çatallamayı reddeden Ethereum topluluğunun bazı üyeleri tartışmalara yol açtı. Bir diğer kısmı çatallamayla işlemi tersine çevirmek ve blok zinciri düzeltip çalınan paraları iade etmek istedi. Tartışmalar sonucunda ilk grup, bir kurtarma işleminin blok zincir teknolojisinin ilkelerine aykırı olduğuna karar verdi ve bu yüzden eski blok zincirini korudular. Bu nedenle orijinal Ethereum, temelde Ethereum Classic’tir ve Ethereum’un (ETH) mevcut versiyonu temelde “yeni” Ethereum’dur. Başka bir deyişle, ETC eski bloğun eski şifrelemesidir ve ETH yeni sürümüdür.

DAO sert forkundan önce ETH’ye sahip olan kullanıcılar, çatalın ardından eşit miktarda ETC’ye sahip oldular. Sert çatalın amacı, hem çalınan paraların iadesi için hem de yoğun hesaplamalar için ödemelerin daha akılcı bir şekilde dağıtılmasıydı ve bu da ETH’de gerçekleştirilen saldırılar için uygun koşulların ortadan kaldırılmasına yol açtı.

Ethereum Classic, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Teknolojisi Ethereum’a çok benzer, ancak fiyat ve popülaritesi daha düşüktür. Şu anda önde gelen kripto para birimleri arasında yer alıyor ve Coinmarketcap üzerinde piyasa değeri ile en iyi ilk 20 sıralamasında yer alıyor. Ethereum Classic, Ethereum paralarından daha düşük bir popülerliğe sahip olmasına rağmen kripto para birimleri arasında kendi büyümesini gerçekleştirmeyi başardı.

Bir sonraki nesil blok zincir teknolojisi

Blockchain teknolojisi, ilk önce gizemli yazarı Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adlı 2008 yılında yayınlanan Bitcoin’in teknolojik temelidir. Daha genel kullanımlar için blok zincir kullanımı önceleri de tartışılıyordu. Bir blok zinciri; her ağ düğümünün yürüttüğü ve bloklara ayrılmış aynı işlemlerin kaydedildiği dağınık bir bilgi işlem mimarisi. Bir seferde yalnızca bir blok eklenebilir ve her blok, önceki bloğu sırayla izlediğini doğrulayan bir matematik kanıtı içerir (POW). Bu şekilde, blok zincirin “dağıtılmış veri tabanı”, tüm ağ üzerinde fikir birliği içerisinde tutulmaktadır. Bireysel kullanıcı etkileşimleri (işlemler) güçlü şifreleme ile güvence altına alınır. Ağı koruyan ve doğrulayan düğümler, protokole kodlanmış ekonomik teşviklerle teşvik edilmektedir.

Bitcoin, kısa zamanda geliştiricilerin dikkatini çekti ve blok zincir teknolojisi üzerinden eşler arası aktarım dışındaki amaçlar için geliştiriciler tarafından daha gelişmiş yeni projeler yaratılmaya başlandı. Bunların birçoğu “Altcoin” adı altında – orijinal Bitcoin eşleştirme protokolüne yeni özellik veya yetenekler eklemek için geliştirildi. Yaratıcıların kendi kripto para birimleri olan ayrı blok zincirler oluşturuldu. Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin, 2013 sonlarında yeniden programlanabilen tek bir blok zincirin diğer birçok projeyi de kapsayabileceğini önermişti.

Ethereum Classic (ETC) tıpkı Ethereum gibi merkezi olmayan programlanabilir bir blok zinciridir. Ve ETH gibi, ETC de borsalarda işlem görür ve Ethereum (ETH) ile aynı merkezileştirilmiş uygulamalar ve akıllı sözleşmeler sunar. Ayrıca, Solidity adlı akıllı sözleşme diline de sahiptir. ETC’de de aynı ETH’de olduğu gibi madencilik yapılır.

Ethereum Klasik’in Ardındaki Ekip (ETC):

Ethereum Classic’in arkasındaki fikir lideri, söylenilene göre isimsiz bir Rus programcı. ETC’nin arkasındaki ekip, genellikle sahnelerin arkasında olmayı yeğler. Ekip üyelerinin çoğu takma ad kullanıyor. ETC topluluğu ve ekibi “yeni” ETH topluluğundan çok daha küçüktür.

Not: Ethereum Classic, bu yılın sonuna kadar 230 milyon ETC ile sabit bir para birimi sınırı belirleyerek para politikasını değiştirecek.

Ethereum Classic Cüzdanlar:

Donanım Cüzdanları – Trezor, Ledger Nano S , Mobil Cüzdanlar – Jaxx (iOS, Android), Masaüstü Cüzdanları – Jaxx (Windows, Mac OS, Linux), Sis (Windows, Mac OS, Linux), Web Cüzdanları – Classic Ether Cüzdan, Kağıt Cüzdanlar – Classic Ether Cüzdan

Ethereum Classic Projeler

Ethereum’un, pazardaki akıllı sözleşmelerin ve DApps’in rakipsiz kralı olduğu şüphesizdir. Ama Ethereum Classic’in çok geride kalmadığı da bir gerçektir. Ethereum Classic, Ethereum’un sunduğu tüm özellikleri sunuyor ve pazardaki en iyi 20 arasında. Aslında, Ethereum Classic’in blok zincirindeki birkaç ICO ve projeler, aslında ölü olmadığına dair yeterli kanıt. Ancak, bu projeler ve ICO’ların şimdiye kadar piyasa değeri üzerinde çok az etkisi oldu.

Ethereum Classic’teki önemli projeler ve ICO’lar şunlardır:

ICO’lar-Postalji, Korion, DEX

Projeler- Stamp.io, InPay, BitTicket

Ethereum Classic’in Geleceği

Ethereum Classic’in geride kalması ya da güçlenmesi, yalnızca zamanın söyleyebileceği bir şey. Mevcut piyasa konumunu izleyerek, burada kalır gibi görünüyor, ancak bu uçucu kripto piyasasında doğru şeyi tahmin etmek zor. Piyasa açısından bakarsanız, ETC rekabetçi bir kripto paradır. Temmuz 2016’dan Temmuz 2017’ye kadar olan son bir yıllık dönemde ETC, % 1600 oranında büyüdü; bu geniş miktarda kâr ve gözardı edilmesi zor bir sayı. Ancak, ETC’nin ETH ile rekabette kalması gerekiyorsa, teknoloji ve kullanım örnekleri açısından da kesinlikle Ethereum’un hızıyla yenilik yapmalı ve Enterprise Ethereum Alliance gibi ortaklıklar üretmelidir. Aksi takdirde, Ethereum Classic, Kodak gibi modası geçmiş olacak. Gelecekte Ethereum Classic’in, Vitalik gibi vizyoner bir liderden yoksun olarak nasıl çalıştığını görmek ilginç olacak.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

Ethereum Classic Sorunları

Ethereum Classic nedir, ne değildir öğrenmiş olduk. Şimdi de sorunlarına bir bakalım. ETC’nin ana sorunu, Ethereum sert çatal ile olan geriye dönük uyumluluk eksikliği. Ethereum cemaatinin tüm ağır topları yeni zincire yöneldi; bu da ETC’nin bir parçası olan herkesin ETH tarafından yapılan güncellemelere erişemeyeceği anlamına geliyor. En iyi örnek, ETH’nin İş Kanıtı (PoW)’dan Proof of Stake (PoS)’e geçişi. ETC, yazılımları güncellemelerin kullanılmasına izin vermediği için bu update’leri uygulayamayacaktır.

Ethereum Sert Çatalı: ETH

ETH, sert çatalın ve şu anki “yeni Ethereum”un sonucudur. Bu yazıyı yazarken ETH fiyatı 465 dolardı. Grafiğe göz atalım:

ETH için pazar payı şu anda 44 milyar doları aşıyor ve şu anda dünyanın en pahalı ikinci kripto parası.

Klasikçiler ne derse desin, ETH, Ethereum’un yeni şeklidir. Orijinal ağır oyuncuların hepsi sistemin bir parçası ve ETH şu an en devrimci değişikliklerden geçiyor (PoW’dan PoS’a geçiş gibi). ETH, “DAO hackerı” tarafından çalınan fonları hak sahiplerine geri verme amacıyla oluşturuldu.

ETH, yüzeyde görünenden daha fazlasını temsil eder; Ethereum topluluğu için bir zaferi temsil eder. Kripto para geçmişi içerisindeki en büyük hacklenme olayı ile yüzleştikten sonra bir araya geldiler, birbirlerine yapıştılar ve selefinden daha güçlü bir şey yaptılar.

Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, ETH ile ilgili bir sorun var ve Pro-ETC taraftarlarına göre, bu ideolojik bir sorundur.

Ethereum Classic Nasıl Satın Alınır

Adım 1: Paribu hesabı açmak

Paribu hesabı açmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • https://www.paribu.com adresine gidin.
 • Ana sayfada çıkan formu doldurarak hesabınızı açın.
 • Hesabımı oluştur butonuna tıkladığınızda cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir.
 • Cep telefonunuza gelen kodu bu alana girip tekrar Hesabımı oluştur butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar. Tebrikler, ilk adımı geçtiniz.

Adım 2: Paribu hesabını onaylatmak

Sonraki adımımız Paribu hesabımızı onaylatmak olacak. Bunun için tek yapmanız gereken nüfüs cüzdan bilgilerinizi doğru bir şekilde girmek.

Nufüs cüzdan bilgilerinizi girdikten sonra “kullanıcı bilgileriniz onaylanmıştır” mesajını göreceksiniz. Artık kripto para alım-satımı yapmaya başlayabilirsiniz demektir.

Adım 3: Paribu’ya TL yatırmak

Şimdi herhangi bir banka hesabımızdan Paribu’daki hesabımıza TL yatıracağız.

 • Yukarıda sağda isminizin hemen altındaki menüye tıklayın ve açılan ekranda aşağıdaki gibi TL YATIR butonuna tıklayın.
 • Açılan ekranda yatırmak istediğiniz tutarı girin ve Bildirim Gönder‘e tıklayın.
 • Bildirim Gönder’e tıkladıktan sonra ekranda parayı yatırmanız gereken banka bilgisi ve açıklama kodu çıkacaktır.
 • Belirtilen hesaba, açıklama kodu ile birlikte yatırmak istediğiniz tutarı EFT yapabilirsiniz. EFT işleminizin ardından Paribu gelen parayı onaylayacak ve hesabınıza yansıtacaktır.

Adım 4: Paribu’dan BTC satın almak

Şimdi sıra yatırdığınız TL karşılığında Bitcoin satın almaya geldi. Kolay Alış-Satış butonuna tıklayın. Açılan ekranda satın almak istediğiniz tutarı TL cinsinden girin. Örneğin bu yazının yazıldığı tarihte 500 TL yaklaşık 0.0088 BTC ediyordu. BTC AL butonuna tıkladığınızda BTC miktarı hesabınıza geçecektir.

Adım 5: Binance hesabı açmak

Şimdi sıra geldi Ethereum Classic satın alacağımız Binance hesabı açmak.

 • Öncelikle bu linke tıklayarak kayıt sayfasına gidiyoruz. Çıkan sayfada email adresimizi yazıyoruz ve bir şifre belirleyip kayıt oluyoruz. Referans kısmına kod olarak 13379337
 • Sonrasında email adresinize gelecek olan linke tıklayarak hesabınızı aktif hale getiriyorsunuz.
 • Binance’ye giriş yaptıktan sonra Deposit/Withdrawal sayfasına gidiyoruz. Çıkan sayfada arama kutucuğuna BTC yazıp aratıyoruz ve Deposit butonuna tıklıyoruz.
 • Deposit butonuna tıkladığımızda bize bir BTC adresi verecek. Bu adresi kopyalayalım ve şimdi Paribu’ya geçip BTC transferini yapalım.

Adım 6: Paribu’dan Binance’ye BTC transfer etmek

 • Şimdi Paribu’ya gidelim ve BTC işlemleri menüsüne tıklayalım. Bitcoin Çekme kısmına geçelim ve demin Binance’dan aldığımız adresi Cüzdan Adresi yazan yere kopyalayalım. Çekmek istediğiniz tutar yazan yere rakamı elle de girebiliriz ya da en sağdaki + işaretine tıklarsak sahip olduğumuz tüm BTC tutarını otomatik getirecektir. Son olarak Bitcoin Çek butonuna tıklayalım.
 • Bu işlem sonrasında Paribu size bir sms gönderecektir. İşlemi onaylamanızı isteyecektir. Gelen sms’teki yönergeleri takip ederek işlemi onaylarsanız, Paribu’daki Bitcoin’leriniz Binance’daki cüzdanınıza aktarılacaktır.
 • Transferin durumunu İşlem Geçmişi menüsünden takip edebilirsiniz. Tx yazan yerdeki işlem adresine tıklarsanız Blockchain üzerinde işleminizin durumunu görebilirsiniz. Binance başka adresten kendi cüzdanına BTC aktarımı için en az 2 onayı zorunlu tutmaktadır.
 • Adres kısmındaki linke tıkladığınızda transfer işleminizin kaçıncı onayda olduğunu görebilirsiniz. Confirmations kısmı 2 oETCca transferiniz tamamlanacaktır.

Şimdi Binance’ye geri dönelim ve transfer işleminin durumunu orada kontrol edelim.

Adım 7: Binance’da BTC Satıp ETC Satın Almak

Artık son aşamaya geldik. Şimdi öncelikle Paribu’dan transfer ettiğimiz BTC’ler Binance cüzdanımıza gelmiş mi onu kontrol edelim.

 • Bunun için Funds menüsü altında Trade History‘ye tıklıyoruz. Burada Completed yazısını görmemiz lazım. Transferin tamamlanmış olduğu anlamına gelir.
 • Şimdi artık ana sayfaya gidip satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken arama kutucuğuna ETC Sonrasında ETC/BTC yazan linke tıklamak.
 • Açılan sayfada grafiğin altındaki formdan almak istediğimiz ETC miktarını giriyoruz ve BUY ETC butonuna tıklıyoruz. Ya da %100 yazan yere tıklayıp paranızın tamamıyla ETC alabilirsiniz.

Hepsi bu kadar! Ethereum Classic nasıl satın alınır umarım öğrenmişsinizdir. Bu şekilde BTC karşılığında Ethereum Classic satın almış oldunuz. Kripto para dünyasına hoş geldiniz.

Ethereum ve Ethereum-Classic’in artılarını ve eksilerine bakalım

Ethereum-Classic

Artılar

 • Blockchainlerin susturulamaz olduğu ilkesinin arkasında duruyor
 • Son dönemde birkaç ağır isim desteklemeye başladı

Eksiler

 • ETH Blockchaininde yapılan yeniliklerin hiç birine erişimi yok.
 • Ethereumun ağır isimleri Buterin ve Wood ETH tarafına geçti
 • Ethereuma bir saldırı ve hakaret olarak kabul ediliyor
 • Sahtekarlarla dolu olduğu iddia ediliyor

Ethereum

Artılar

 • Çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve büyüyor.
 • Ethereumu yaratan ekip bu yoldan ilerliyor
 • DAO saldırısında zarar görenlerin zararlarını karşıladılar
 • Sürekli güncelleniyor
 • ETC’den çok daha yüksek hesaplama gücüne sahip (Hash Rate)
 • Ethereum toplumununu bir sorun karşısında nasıl bir araya gelerek başarılı bir çözüm ürettiğinin örneği
 • Enterprise Ethereum Alliance (EEA) ismi ile 200 den fazla şirketin bir araya gelerek kurduğu grup Blockchain ve akıllı sözleşme teknolojisini Fortune 500 şirketlerine uygulamak için çalışıyor. Üyeler arasında Microsoft, JP Morgan, Toyota ve ING gibi isimler var.

Eksiler

 • Susturulamaz ilkesine karşı çıktı

Ethereum tarihi içerisinde her iki tarafı da inceledikten sonra yatırımcı elbette kendi kararlarını vermeli. Ancak Ethereumun Blockchain ve akıllı sözleşme teknolojisi ile dünyaya kazandıracakları içerisinde yer almak isteyen ETH tarafında durmalı. ETH karşıtlarının tartışmalara sundukları ideolojik argüman tabii ki kabul edilmelidir ancak bu ölçekte bir saldırıya karşı böyle bir topluluğun da sessiz kalması beklenemez.

Sonuç olarak Ethereum çok ciddi bir felaketten sonra muhteşem bir dönüş sergiledi ve vaat ettiği şeyleri gerçekleştirmek için emin adımlarla yoluna devam ediyor. Ethereum sadece bir kripto para birimi değil, üzerinde projelerin geliştirilebildiği çok ciddi bir platform. EEA gibi bir organizasyonu da arkasına alarak ciddi gelişmelere ön ayak olacak. ETC için aynısını söylemek pek mümkün değil. Ethereum ailesi içerisinde hep kara koyun damgasını taşıyacak.

Ethereum Classic (ETC) İsveç ve Singapur borsalarında işlem görüyor

Ethereum Classic, Novaexchange ve CoinBene borsalarında listelendiğini açıkladı. Ethereum Classic yazım sırasında, %4,4 oranında düşüşle 14,5 dolardan işlem görüyor.  Ethereum Classic şu anda 1,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle 17. sırada yer alıyor. Artık Ethereum Classic (ETC) İsveç ve Singapur borsalarında işlem görecek.

Ethereum Classic (ETC) İsveç borsasında listeleniyor

İsveç merkezli bir kripto para borsası olan Novaexchange, bir kripto para birimi ticaret platformu. Borsa ilk faaliyet geçtiğinde 3 kripto parayı listelerken şimdi ise 12 kripto paranın ticaretini sunuyor. Novaexchange geçtiğimiz günlerde platformuna; Bitcoin Cash,  DASH ve Ethereum’u ekledi.

Dün Novaexchnage’in internet sitesi bir DDOS saldırısı nedeniyle çöktü. Ancak borsa çevrim içi olduklarını ve tüm paranın ve verilerin güvende olduğunu belirten bir Twitter güncellemesi yayınladıktan sonra bu durumdan kurtuldu.

Ethereum Classic (ETC) CoinBene Borsası’na ekleniyor

CoinBene, dünyanın en iyi dijital finansal varlıklarının ticaretini sunmayı amaçlayan Singapur merkezli bir startup. Borsa, 2017 yılında kuruldu ve şu anda Hong Kong, Malezya, Hindistan ve Brezilya’da ofisleri bulunuyor. CoinMarketCap istatistiklerine göre işlem hacmiyle en iyi 30. borsa konumunda. Yatırımcılar bu platformda dünyanın dört bir yanındaki diğer yatırımcılarla görüşebilir. CoinBene, internet sitesinde şu ifadeler yer alıyor:

Tahmini Kazançlar:

Per Pool Fee Est. Rewards Rev. BTC Rev. $ Cost Profit
Hour 0.000000 0.005496 0.000009 $0.06 $0.04 $0.02
Day 0.000000 0.131903 0.000225 $1.48 $0.97 $0.51
Week 0.000000 0.923323 0.001574 $10.35 $6.80 $3.55
Month 0.000000 3.957101 0.006747 $44.37 $29.16 $15.21
Year 0.000000 48.144723 0.082087 $539.82 $354.78 $185.04

Değişim Oranları

Exchange Current Rate Volume 24h 24h Rate 3d Rate 7d Rate
Binance 0.00170500 290.99 BTC 0.00170511 0.00171188 0.00170177
HitBTC 0.00170400 248.79 BTC 0.00170472 0.00171127 0.00170087
Bittrex 0.00170001 46.34 BTC 0.00170214 0.00170839 0.00169817
Bitfinex 0.00170480 32.86 BTC 0.00170624 0.00171254 0.00170229
Poloniex 0.00170302 21.35 BTC 0.00170355 0.00171057 0.00170042
Exmo 0.00169856 4.39 BTC 0.00169846 0.00170505 0.00169599
Cryptopia 0.00170222 2.24 BTC 0.00170315 0.00170929 0.00169957
YoBit 0.00169684 1.38 BTC 0.00169873 0.00170413 0.00169416

Mining Pools

Pool Location Fee Hashrate Hashrate % Miners
Mole-Pool RU 0.0% 3.51 Gh/s 0.0% 10
MiningPoolHub EU, US, Asia 0.9% 1.13 Th/s 7.7% 7844
Nanopool EU, US, Asia 1.0% 3.31 Th/s 22.8% 7030
Bitfly EU, US, Asia 1.0% 6.22 Th/s 42.7% 14118
2miners EU, US, Asia 1.0% 283.42 Gh/s 1.9% 927

Kripto para piyasasının en büyük 15. Coini olan Ethereum Classic son 1 haftada 1.06 değişim yaşayarak 11.20856137 USD seviyesine geldi. Son dönemde ki işlemlerle TL bazında fiyatını 66.5818920579 seviyesinde tutan Ethereum Classic – ETC ile alakalı sizlerin yorumları neler ? Bu sayfa üzerinden ETC ile alakalı fikirlerinizi paylaşabilir ve diğer kullanıcılar ile fikir alışverişi yapabilirsiniz. Yazılanların hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.

“Gerçek Ethereum” olarak da tanınan Ethereum Classic (ETC), yakın zamanda Emerald Cüzdan’ı piyasaya sürdü.  Bu, ETC yatırımcılarına ve platformda Dapps inşa etmek isteyen geliştiricilere büyük bir güven verdi. Bu olay, SEC’in  ETH’yi tahlil olup olmadığını belirlemek için incelemeye aldığı bir zamanda ortaya çıkıyor.

Bu DAO hackinden gelen fonlarla daha fazla para basmak için kod ile oynandı ancak bu büyük bir soruna dönüştü. Toplulukta bir tarafta, tek bir kurcalamaya bile izin verilmemesi gerektiğine inanan insanlar varken, diğer tarafta olası DAO saldırısının bir daha gerçekleşmesini önlemek için uygun sistemlerin kurulması gerektiğine inanan insanlar da vardır. Ciddi görüş ayrılığı var.

Bununla birlikte, Ethereum’un temel ilkelerine aykırı olan çok fazla merkezileşme yönünde adım atıldığını iddia ediyorlar. Önde gelen bir Ethereum geliştiricisi olan Jimmy Song, akıllı sözleşmeleri gerekli bütünlük seviyesinde programlamak için yeterli geliştiricilerin olmadığını belirtti.

Öte yandan, Ethereum Classic (ETC), deflasyonist (azalan) bir ekonomik modeli izliyor ve Ethereum’un (ETH) belirsiz sayıdaki ETH’nin aksine sınırlı sayıda ETC’ye sahip.

Ethereum Classic (ETC) şu anda piyasadaki yatırım açısından en uygun grafiklerden birine sahip. ETC / USD grafiği, Haziran-Temmuz 2018 döneminde beklenen fiyatı 200 $ ‘a kadar artırabilecek bir boğa ile son derece yükseliş gösteriyor.

Daha da önemlisi, fiyat, Bitcoin’e karşı daha da yükseliş gösteriyor ve Haziran-Temmuz 2018’in aynı zaman dilimindeki büyük bir ralli için önemli bir yere sahip. Ethereum Classic’in (ETC) fiyatındaki tutarlılık, yapılan işin gerçek bir yansımasıdır. Proje üzerinde. Ethereum (ETH) gibi kripto paralar şu anda aşırı değerlenirken, Ethereum Classic (ETC) haklı olarak şu anda piyasadaki en değerli blok projelerinden biri olarak adlandırılabilir.

Ethereum Classic şu anda Ethereum’dan 33 kat daha küçüktür. İlk 20’de olmasına rağmen, Ethereum Classic’in arkasında henüz geniş kitlesi yoktur. Kripto para cüzdanını yeni aldılar ve geçen ay para politikasını açıkladı.

Şu anda, Barry Silbert tarafından yönetilen bir yatırım fonu olan Grayscale, Ethereum Classic’de (ETC) büyük bir paya sahiptir. Charles Hoskinson liderliğindeki IOHK‘nın yardımlarıyla ETC geliştirici ekibi, şimdiye kadar ağırlıklı olarak bir çalışma sorununa odaklanmış durumda.

Ethereum’un aksine, daha şimdiden karşılaşabilecekleri olası blok zincir sorunlarına çözüm getirmiş durumdalar. Pazarlama ekibi zayıf kalıyor ancak kripto meraklılarının arasında Ethereum Classic’e olan ilgi gittikçe artıyor. Şu an çok fazla borsada işlem yapmıyor, yatırımcılar bu duruma kesinlikle sevecektir. Büyük borsalarda işlem görmeye başladığında, fiyatının 2020 yılına kadar Ethereum’un (ETH) fiyatını dahi geçme olasılığı yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz.

1 ETC = 66,48 TL
1 Ethereum Classic = 11,19 Dolar
1 ETC = 0.00170726 BTC
ETC BTC Çevirici
Saatlik Değişim % -0.01
Günlük Değişim % -0.66
Haftalık Değişim % 0.95
Toplam Mevcut Ethereum Classic Miktarı 104.958.042
Market Hacmine Göre Sırası 15
Ethereum Classic Toplam Market Hacmi TL 6.977.726.420 ₺
Ethereum Classic Toplam Market Hacmi USD
ETC Piyasa Değeri Grafiği
1.174.812.174 $
Ethereum Classic Son 24 Saatlik Market Hacmi 1.106.964.515 ₺